Nauszniki ochronne vs zatyczki do uszu - ochrona słuchu w pracy

Hałas potrafi być uciążliwy i szkodliwy dla naszego zdrowia. W pracy jego źródłem bywają najczęściej głośne maszyny i narzędzia. Oprócz hałasu przemysłowego wyróżnia się również komunikacyjny – drogowy, kolejowy i lotniczy. W domu z kolei przeszkadzać może chociażby chrapanie współdomowników, które bywa przyczyną nieprzespanych nocy. Wybierając odpowiednie środki ochrony słuchu, można temu zaradzić! Z pomocą przychodzą nauszniki ochronne oraz zatyczki do uszu!

Negatywne skutki hałasu

Na początku należy sprawdzić, jaki hałas zagraża nam w środowisku pracy. Jego skutki zależą od częstotliwości, natężenia i czasu ekspozycji na głośne dźwięki. Można podzielić go na 5 kategorii:

• poniżej 35 dB – nie jest zagrożeniem dla słuchu, lecz może dekoncentrować podczas pracy,

• 35 – 75 dB – skutkuje zmęczeniem i negatywnie wpływa na wydajność pracy,

• 75 – 85 dB  – może powodować m.in. nadciśnienie tętnicze i wrzody żołądka,

• 85-130 dB– może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia słuchu,

• powyżej 130 dB – może powodować zaburzenia błędnika i mdłości, a 160 dB doprowadzić nawet do pęknięcia błony bębenkowej.

Odpowiednia ochrona jest zatem niezbędna! Przed rozpoczęciem pracy należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wybrać odpowiednie ochronniki słuchu. Do najczęściej wybieranych środków ochrony należą nauszniki ochronne oraz zatyczki przeciwhałasowe. Co warto wziąć pod lupę przy wyborze?

Jedną z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę, są normy bezpieczeństwa. W przypadku ochrony słuchu wyróżnia się: 

  • EN 352:2002 – wymagania ogóle,

  • EN 458:2004 – dot. doboru, użytkowania i konserwacji,

  • SNR: xx dB – określenie ogólnego tłumienia ochronnika słuchu.

Nauszniki ochronne

Nauszniki ochronne świetnie sprawdzą się zarówno na placu budowy, w leśnictwie, jak i podczas koszenia przydomowego ogródka. Wyglądem przypominają słuchawki do słuchania muzyki. Najczęściej wyposażone są w pałąk z możliwością regulacji oraz piankę wypełniającą czasze.

 Niektóre nauszniki posiadają specjalne niskie łączenie, zmniejszając tym samym ryzyko zahaczenia o wystające elementy. Lekkie i komfortowe słuchawki mogą być noszone przez dłuższy czas. Dla zwiększenia widoczności, pracownicy mają do wyboru jaskrawe modele hi-vis w odblaskowych kolorach – najczęściej żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Warto również nadmienić, że nauszniki zakrywają jedynie zewnętrzną część ucha, przez co nie tłumią hałasu w 100 %.

Zatyczki przeciwhałasowe

Przeciwieństwem są zatyczki, które należy wprowadzić do ucha. Powodują one szczelne zamknięcie kanału słuchowego. Dostępne są zarówno stopery jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku.

Do wyboru mamy m.in. zatyczki przeciwhałasowe z miękkiej pianki poliuretanowej z okrągłą lub stożkową końcówką – warianty ze sznurkiem oraz bez. Ich ergonomiczny kształt ułatwia wprowadzenie zatyczek oraz optymalne dopasowanie do kanału słuchowego. Można zdecydować się również na wielorazowe zatyczki z trzema charakterystycznymi kryzami z możliwością mycia. W sytuacji, w której pracownik zmuszony jest do równoczesnego korzystania z okularów i kasku, dobrym pomysłem będą zatyczki przeciwhałasowe z kabłąkiem pod brodę. To rozwiązanie dedykowane jest osobom, które często wchodzą i wychodzą ze strefy o wysokim poziomie hałasu.

Wybór zależy od środowiska pracy i indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, aby nie lekceważyć zagrożeń, jakie niesie za sobą hałas i dokonać wszelkich starań, aby ochronić przed nim słuch!

Udostępnij wpis 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Sprawdź pełen asortyment!

Zapoznaj się z pełnym asortymentem i dobierz sprzęt dostosowany do Twoich wymagań!