Odzież ostrzegawcza z odblaskami – jakie ubrania wybrać?

Odblaskowa odzież ostrzegawcza zapewnia wysoką widoczność, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracowników. Pozostałe osoby są w stanie dostrzec ich nie tylko w dzień, ale również nocą i w świetle reflektorów pojazdu. Odzież tego typu okazuje się niezbędna szczególnie w branży budowlanej oraz drogowej. Często sięgają po nią także pracownicy lotnisk, magazynów oraz kierowcy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odzieży ostrzegawczej?

• Normy bezpieczeństwa

Jedną z najistotniejszych kwestii, którą należy wziąć pod lupę podczas wyboru odzieży ostrzegawczej są normy bezpieczeństwa. Wymogi dotyczące widzialności odzieży roboczej określa norma EN ISO 20471. Wyodrębnia ona 3 kategorie, które różnią się między sobą pod względem powierzchni zajmowanej przez paski odblaskowe oraz materiał fluorescencyjny. Minimalna powierzchnia materiału w klasie trzeciej – najwyższej wynosi 0,20 m 2 (paski odblaskowe) oraz 0,80 m 2 (materiał fluorescencyjny).

• Rodzaj pracy i właściwości odzieży

Kolejnym ważnym czynnikiem jest miejsce i warunki pracy. O szczególną ochronę zadbać muszą osoby wykonujące swoje obowiązki na zewnątrz. Przy wyborze powinny one uwzględnić warunki atmosferyczne, które potrafią zmieniać się z minuty na minutę. Warto zadbać o to, aby materiał ubrań był wodo i wiatroodporny, a jednocześnie oddychający. Zimową porą nieoceniona okaże się specjalna warstwa zapewniająca ciepło. W przypadku kurtki, dodatkową wygodę i funkcjonalność zapewnią takie szczegóły jak odpinany kaptur, zamek z ochroną podbródka, pojemne kieszenie, rzepy przy rękawach, czy też możliwość regulacji dołu.

• Rozmiar odzieży ostrzegawczej

Ubrania powinny być idealnie dopasowane rozmiarem, zapewniając przy tym swobodę pracy. Zbyt wiele warstw może krępować ruchy. Z kolei za luźny strój wiąże się z ryzykiem zahaczenia o maszynę lub wystające przedmioty. Na rynku dostępna jest również damska odzież ostrzegawcza. Specjalnie skrojone ubrania odblaskowe z pewnością podniosą komfort pracy kobiet.

Sprawdź naszą kolekcję odzieży ostrzegawczej!

Wysokie temperatury potrafią być naprawdę uciążliwe, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. Dlatego też wybór odpowiedniej odzieży odblaskowej latem jest szczególnie ważny. Co się sprawdzi?

Ostrzegawcza odzież odblaskowa na lato

Koszulka polo RIMECK® HV Runway

Koszulka polo RIMECK® HV Runway

Koszulki robocze

Dobrym wyborem są specjalne, jaskrawe koszulki robocze z krótkim rękawem i poziomymi pasami odblaskowymi. Dostępne są zazwyczaj w żółtym oraz pomarańczowym kolorze. Pracownicy mają do wyboru tradycyjne T-shirty z okrągłym dekoltem oraz koszulki polo. Innym rozwiązaniem są kamizelki odblaskowe zapinane na rzep lub na zamek błyskawiczny. Niektóre z nich zostały wyposażone w siatkę na plecach zapobiegającą poceniu. 

Szorty Robocze Wysoka Widoczność Cerva KNOXFIELD HI-VIS

Szorty Cerva KNOXFIELD HI-VIS

Szorty robocze

Letni strój ostrzegawczy dopełniają odblaskowe szorty robocze. Spodenki Hi-Vis najczęściej wyposażone są w kieszenie boczne, na nogawce oraz tylne kieszenie z klapką. Ponadto posiadają praktyczne szlufki narzędziowe. Komfort pracy zwiększy czapka z daszkiem, która w ciągu dnia osłoni przed oślepiającymi promieniami słońca, natomiast nocą zapewni lepszą widoczność. Na koniec warto dobrać sandały robocze – przewiewne, wygodne i bezpieczne!

Zimowa ostrzegawcza odzież odblaskowa

Kurtka Robocza Wysoka Widoczność Cerva BI ROAD

                     Kurtka Robocza Wysoka Widoczność Cerva BI ROAD

Kurtki robocze

Zimą dzień jest bardzo krótki, dlatego też o tej porze roku ostrzegawcza odzież odblaskowa odgrywa bardzo ważną rolę. Podstawowym elementem garderoby jest wówczas ocieplana kurtka robocza hi-vis chroniąca przed wiatrem, deszczem i śniegiem. O jeszcze większy komfort zadbają liczne kieszenie, oddychający materiał, wodoodporne zamki i klejone szwy. Pracownicy chętnie stawiają na kurtki typu parka oraz pilotka.

Spodnie Robocze Wysoka Widoczność Cerva TICINO

Długie spodnie ostrzegawcze

Zimowy komplet dopełnią odblaskowe ogrodniczki lub długie spodnie do pasa. Spodnie z taśmami ostrzegawczymi na dole nogawek zwiększą widoczność i bezpieczeństwo pracowników. Jaskrawy kolor, odblaski, szlufki na narzędzia i praktyczne kieszenie to nie jedyne zalety! Spodnie robocze często wyposażone są również w specjalne wzmocnienia na kolanach, gdzie można włożyć nakolanniki. Co więcej, wiele modeli posiada możliwość wydłużenia nogawek! Całość dopełni polarowa lub dzianinowa czapka oraz ocieplane trzewiki robocze.

Odblaskowa odzież ochronna została stworzona z myślą o wszystkich tych, którzy chcą zapewnić sobie wysoką widoczność. Dzięki kompleksowości asortymentu, bez problemu można zaopatrzyć się w ubrania pasujące do różnorodnych warunków atmosferycznych. To wybór komfortu i bezpieczeństwa!

Udostępnij wpis 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Sprawdź pełen asortyment!

Zapoznaj się z pełnym asortymentem i dobierz sprzęt dostosowany do Twoich wymagań!